8 راز کاهش استرس در محیط کار

مکن است عوامل زیادی وجود داشته باشد که باعث استرس ما در محیط کاری شود. در این مقاله می خواهیم با عوامل استرس در محیط کار و راز کاهش استرس را بررسی کنیم.

عوامل استرس در محیط کار

1-مشکلات پیش بینی نشده

گاهی اوقات احساس می کنیم که کنترل کار از دستمان خارج شده است. در این گونه مواقع استرس زیادی را تجربه خواهیم کرد و ممکن است باعث شود که نتوانیم درست فکر کنیم و فکر کنیم که آدم ضعیفی در مقابله با مشکلات هستیم. در ادامه راز کاهش استرس و راهکارها را در این مورد بررسی می کنیم.

2-خستگی زیاد

یکی دیگر از عوامل استرس در محیط کار می تواند وجود خستگی بیش از اندازه باشد. این خستگی می تواند ناشی از کم خوابی و یا فشار کاری زیاد باشد.

3-حواس پرتی

عوامل حواس پرت کننده ممکن است تمرکز ما در محیط کار را بر هم زند و تبدیل به یکی از عوامل استرس در محیط کار شود. این عوامل حواس پرت کننده می تواند تماس تلفنی، اتفاقات ناگهانی و غیر منتظره و… باشند.

4-منفی گرایی ذهنی

از جمله عوامل استرس در محیط کار ، این است که ممکن است تصویر ذهنی بیش از اندازه منفی به پیرامون محیط پیرامون خود از جمله محیط کاری خود داشته باشیم و بسیاری از واقعیت ها را با ذهن منفی گرای خود توصیف کنیم.

5-کمال گرایی بیش از اندازه

یکی از عوامل استرس در محیط کار ، کمال گرایی خارج از حد و اندازه معمول است. تا حدی کمال گرا بودن خوب است؛ اما نه در حد و اندازه ای که بخواهد موجب استرس ما شود. این کمال گرایی می تواند موجب به وجود آمدن میزان زیادی استرس شود.

راز کاهش استرس در محیط کار

6-نداشتن علاقه به شغلی که در آن مشغول به کار هستید

نداشتن علاقه به شغل می تواند موجب ایجاد مشکلات بسیاری شود. از جمله این مشکلات می توان ایجاد استرس در محیط کار اشاره کرد. شما ممکن است تنها از سر اجبار و به خاطر کسب درآمد بیشتر به سرکارتان بروید.

7-محیط کاری خشک و انعطاف ناپذیر

قطعا یکی از عوامل ایجاد و شکل گیری استرس در محیط کار می تواند محیط کاری خشک و انعطاف پذیر باشد. مجبور شوید امر و نهی های رئیستان را بدون چون و چرا انجام دید و خلاقیت های خود را سرکوب کنید.

8- سرما و گرمای بیش از حد محیط کار و عدم وجود نور کافی

سرما و گرمای بیش از حد در محیط کار نیز می تواند یکی از عوامل مهم ایجاد استرس در محیط کار باشد.

راز کاهش استرس در محیط کار

در این بخش از مقاله می خواهم به شما راز کاهش استرس  و چند راهکار ارائه دهم که به شما کمک کند استرس در محیط کارتان کاهش یابد. این راهکارها عبارتند از:

1- مقابله با استرس های هیجانی ناشی از کار

یک راز کاهش استرس مقابله با استرس در محیط کار، مقابله با استرس های هیجانی ناشی از کار است. همانطور که در سطرهای بالا گفتم، گاهی اوقات ممکن است مشکلات پیش بینی نشده و خارج برنامه پیش بیاید و کنترل کار از دست شما خارج شود.

طبیعتا در این حالت، استرس شما افزایش خواهد داشت که راز کاهش استرس در این موقعیت و راهکار آن ، مقابله با استرس های هیجانی ناشی از کار  است؛ یعنی بتوانیم در این طور مواقع، استرس های هیجانی ناشی از جو شرایط محیطی را کنترل کنیم و جای آن را به واکنش های عملی و کارآمد بدهیم.

2- داشتن خواب کافی

همانطور که می دانید ، یکی از عوامل ایجاد استرس در محیط کار، خستگی زیاد است. وقتی خستگی شما بیش از اندازه باشد، دیگر نمی توانید تمرکز کافی روی کارتان داشته باشید و در نتیجه، هورمون استرس در شما افزایش می یابد که راز کاهش استرس و مقابله با استرس ناشی از خستگی زیاد، خواب کافی و به اندازه است.

سعی کنید که ساعت خواب و کار شما با هم تداخل پیدا نکند و بتوانید به اندازه  کافی برای روز کاری بعد، انرژی لازم را داشته باشید.

3- حذف عوامل حواس پرت کننده از محیط کار

در سر کار عوامل زیادی هستند که می توانند حواس شما را پرت کنند. به عنوان مثال، اگر  از گوشی شما مداوما پیام های غیر کاری ارسال می شود، می توانید آن را خاموش کنید تا به راحتی و آرامش بیشتری بتوانید به کارتان ادامه دهید.

راز کاهش استرس محیط کار

4- مثبت گرایی

منفی گرایی را کنار بگذارید و به طور مثال، اگر  مدیر شما در یک پروژه شرکت نداد، فکر نکنید که او با شما خصومت شخصی دارد و یا به توانایی های شما اعتماد ندارد.

حتما شما در زمینه های دیگر پروژه کاری، خواهید توانست از توانایی های تخصصی و قوه خلاقیت بالقوه خود استفاده بیشتری بکنید.

5- دوری از کمال گرایی

توقعات از خودتان را معقولانه کنید؛ قطعا به مرور زمان خواهید توانست در کار خود مهارت بیشتری به دست بیاورید و به ایده آل شغلی و ترفیع مورد نظر خود دست پیدا کنید.

6-شغل خود را با علاقه انتخاب کنید

در انتخاب نوع شغل خود دقت کنید که متناسب با علاقه و توانایی های شما باشد؛ انجام این کار، یقینا از استرس های بعدی از جمله استرس در محیط کارتان شما خواهد کاست؛ زیرا شما وقتی کاری را دوست داشته باشید، از تمام وجود خود مایه می گذارید که به بهترین نحو ممکن کار خود را انجام دهید.

7- دقت در محیط کاری که در آن جا می خواهید مشغول به کار شوید

بعد از انتخاب با علاقه شغل مورد نظر، دقت داشته باشید که محیط کاری شما بیش از  حد خشک و خشن نباشد و  اطمینان حاصل کنید که در محیط کاری صمیمانه مشغول به کار هستید.

8- متعادل کردن شرایط جوی محیط کار

اگر در محیط کارتان نور کافی وجود ندارد و فضای کارتان بیش از حد تاریک است و یا بیش از حد سرد و گرم است، همانطور که در سطرهای بالا گفتیم، می تواند از عوامل استرس زا باشد. برای کاهش این نوع استرس کافی است با اجازه مدیر و یا سایر کارکنان پنجره را باز و یا بسته کنید تا شرایط نور دهی و سرما و گرمای محیط متعادل تر شود.

سخن آخر

در این مقاله با عوامل استرس در محیط کار، راز کاهش استرس  و راهکارهای مقابله با آن آشنا شدید. با شناسایی عوامل استرس زا و به کارگیری راهکارهای گفته شده در زمینه کاهش استرس در محیط کار ، بهتر خواهید توانست بر استرس خود غلبه کنید و در محیط کار، وظایف کاری محول شده را با تمرکز بالاتر  انجام دهید.

علاوه بر به کارگیری راز کاهش استرس و راهکارهای گفته شده جهت کنترل استرس در محیط کار ، می توانید از دو نرم افزار مدیریت پروژه و نرم افزار مدیریت پروژه ساختمانی( مخصوص مهندسان) استفاده کنید تا با انجام بهتر پروژه های محول شده، بهره وری کاری تان بالاتر رود و میزان استرس تان کاهش یابد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پیام بگذارید