تفکر استراتژیک چیست و چگونه چنین تفکری شکل می گیرد؟

تفکر استراتژیکتفکر استراتژیک یک مهارت مهم برای افراد در همه زمینه های زندگی است. در زندگی شخصی، می تواند به شما کمک کند تا اهداف خود را تعیین کنید، برنامه هایی برای دستیابی به آنها ایجاد کنید و منابع خود را به طور موثر مدیریت کنید. در محیط کار، می تواند به شما کمک کند تا در یک بازار رقابتی موفق شوید. این فرآیند شامل تجزیه و تحلیل محیط داخلی و خارجی سازمان، شناسایی فرصت ها و تهدیدات، تعیین اهداف و توسعه راهبردهایی برای دستیابی به آن اهداف است.
امروزه، افراد زیادی از این متد در تصمیم گیری های خود استفاده می کنند، بدون اینکه اطلاعی در مورد به کارگیری این روش داشته باشند. اشخاصی که چنین تفکری را در خود توسعه می‌ دهند، فرصت ‌هایی را پیش روی خود مشاهده می کنند که از دید دیگران پنهان مانده است. تفکر استراتژیک سبب می گردد تا از اتخاذ تصمیمات اشتباه، رخ دادن اتفاقات ناخوشایند و همچنین از اتلاف منابع، جلوگیری شود. در حقیقت، این تفکر یک فرآیند ذهنی است که در حوزه تصمیم گیری و در راستای دستیابی به اهداف از آن بهره می برند.

در صورتی که قصد دارید در مورد تفکر استراتژیک و روش هایی برای برخورداری از چنین تفکری اطلاعات مفیدی به دست آورید، در ادامه همراه ما باشید.

آشنایی با تفکر استراتژیک

تفکر استراتژیک به فرآیندی اشاره دارد که در آن فرد یا سازمان با توجه به هدف ‌ها و منابع موجود، درک عمیقی از محیط خارجی و داخلی خود پیدا کرده و به طور سیستماتیک و طولانی‌ مدت، تصمیم‌ های استراتژیک را اتخاذ می ‌کند. این نوع تفکر برای برنامه ‌ریزی و راهبرد گذاری بهینه منابع و اقدامات مورد نیاز جهت دستیابی به اهداف استفاده می ‌شود.

در این فرآیند، شناخت دقیق از عوامل داخلی و خارجی، تحلیل محیط کسب و کار، تعیین راهبردها، تدوین طرح عملکرد و پیگیری اجرای آن ها از جمله مراحل اصلی است. تفکر استراتژیک به سازمان‌ ها کمک می ‌کند تا در مواجهه با تغییرات و چالش ‌های محیطی، بهبود کارایی و افزایش رقابت ‌پذیری خود را بهبود ببخشند و برای آینده خود برنامه‌ ریزی کنند. استفاده از نرم‌ افزار مدیریت پروژه می‌ تواند به افراد در داشتن تفکر استراتژیک کمک نماید. اما دقت داشته باشید که بهره گیری از این نرم افزار به تنهایی کافی نیست و تفکر استراتژیک باید در یک سازمان به طور کلی ترویج یابد.

 

راهکارهایی برای برخورداری از تفکر استراتژیک

در صورتی که می خواهید تفکر استراتژیک داشته باشید، می توانید مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • نخست، زمانی را جهت تامل و برنامه ‌ریزی برای آینده، شناخت روندها، اولویت‌ بندی وظایف و تخصیص منابع تعلق دهید.
 • جهت گیری ‌های خود را پیدا کنید تا بتوانید در مورد استراتژی به طور مشخص تر و روشن ‌تر بیندیشید.
 • برای دستیابی به داده های با کیفیتی که می ‌توانید در تفکر استراتژیک خود از آن ها استفاده کنید، به صحبت های کارشناسان و رهبران در سازمان خود گوش بسپارید.
 • سعی کنید سؤالات خوب و مناسبی بپرسید تا گزینه ‌ها و برنامه‌ های مطلوب را کشف نمایید.
 • همه پیامدهای استراتژی‌ ها و جهت ‌گیری ‌های گوناگون را مورد بررسی قرار دهید.

در حقیقت، با انجام این گام ها شما می توانید تفکر استراتژیک را در خود پرورش ‌دهید و در ادامه آنچه آموخته اید را تجربه خواهید کرد.

مزایای استفاده از تفکر استراتژیک برای سازمان ها

بهره وری ازاین متد برای سازمان ‌ها مزایای چشمگیری دارد. از جمله:

 • راهبرد گذاری بهینه

تفکر استراتژیک به سازمان ‌ها کمک می ‌کند تا برنامه ‌ریزی مناسبی برای دستیابی به اهداف خود داشته باشند. با تحلیل دقیق شرایط، سازمان می ‌تواند راهبردهای بهینه را شناسایی کند و منابع خود را براساس آن ها تخصیص دهد.

 • تطبیق با تغییرات

تغییرات مستمر در محیط کسب و کار، تفکر استراتژیک سازمان ‌ها را هدایت می کند تا از این تغییرات بهره ببرند. با تحلیل محیط و شناخت ریسک ‌ها و فرصت ‌ها، سازمان می ‌تواند استراتژی ‌های مناسب برای مقابله با تغییرات را تعیین کند.

 • افزایش رقابت ‌پذیری

تفکر استراتژیک سبب افزایش رقابت پذیری سازمان ها خواهد شد. با تحلیل رقبا و شناسایی نقاط قوت و ضعف خود، سازمان می ‌تواند در بازار رقابتی بهتر عمل کند و در جذب مشتریان و حفظ آن ها موفقیت بیشتری داشته باشد.

مزایای تفکر استراتژیک

 • بهره ‌وری منابع

این نوع تفکر سازمان ‌ها را در جهت استفاده بهینه از منابع خود راهنمایی می کند تا با تخصیص منابع به طور هوشمند و بر اساس اولویت ‌ها و اهداف استراتژیک، سازمان می ‌تواند بهبود قابل توجهی در بهره‌ وری و عملکرد مالی و عملیاتی خود ببیند.

 • ایجاد تمایز

به کارگیری این تفکر، سازمان ها مزیت ‌های رقابتی خود را شناسایی می کنند و تمایز خود را در بازار برجسته می نمایند. با تمرکز بر نوآوری، کیفیت برتر، خدمات متمایز و یا راهکارهای دیگر، سازمان بهبود وضعیت خود را در مقابل رقبا تحقق می بخشد.

 • تطبیق با تحولات صنعتی

تفکر استراتژیک به سازمان ‌ها کمک می ‌کند تا به طور مداوم با تحولات صنعتی همراه باشند. با تحلیل روندها، شناسایی فرصت ‌های جدید و تهدیدات صنعتی، سازمان می ‌تواند استراتژی ‌های مناسب جهت تطبیق با تحولات را اتخاذ کند.

جمع بندی

یکی از مسائلی که اکثر افراد با آن درگیر هستند، تعلل در اقدام می باشد. افراد زیادی یک هدف مشخص در ذهن خود دارند ولی جهت دستیابی به آن هیچ اقدامی انجام نمی دهند و یا اینکه نمی‌ دانند باید در راستای رسیدن به آن در چه مسیری پیش بروند.

تفکر استراتژیک یکی از مهارت ‌هایی است که می‌ تواند شما را در حل این مشکل یاری رساند. این نوع تفکر، تنها مفهومی برای مدیران سازمان ها نیست، بلکه همه افراد در هر سطحی نیازمند اتخاذ تصمیم ها و انتخاب های استراتژیک می باشند. در صورتی که بخواهید در کسب ‌و کار، روابط و موقعیت ‌های گوناگون زندگی، مسائل و مشکلات را به بهترین شکل حل نمایید بهتر است که تفکر استراتژیک داشته باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پیام بگذارید