کلید رهایی از چالش های مدیریت پروژه با نرم افزار

رهایی از چالش های مدیریت پروژه با نرم افزار و جلوگیری از اتلاف وقت و منابع و افزایش بهره‌وری در سازمان از مزایای استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه می باشد.

امروزه استفاده از نرم ‌افزار مدیریت پروژه محبوبیت زیادی پیدا کرده است و به واسطه داشتن ویژگی‌ های مختلف توانسته جایگاه خود را در این عرصه تثبیت کند.
برای شروع یک پروژه چالش ‌های مختلفی وجود دارد و برای رهایی از آن ها، روش ‌های قدیمی و زمانبر دیگر راهگشا نیست و بهترین گزینه استفاده از نرم‌ افزار مدیریت پروژه می باشد.
این نرم افزارها به شما این امکان را می ‌دهند که از طریق برنامه ‌ریزی، پروژه را با سرعت بیشتر و بدون کوچک ‌ترین اختلالی پیش ببرید.

مدیریت پروژه

نرم‌ افزارهای مدیریتی یکی از مهم ‌ترین فاکتورها برای رسیدن به موفقیت در پروژه هستند و از طریق آن ها می ‌توانید، تا حد قابل توجهی در زمان و هزینه‌ ها صرفه ‌جویی کنید.
برنامه‌ ریزی به صورت دستی ممکن است، اشتباهاتی به همراه داشته باشد و در مقابل آن نرم‌ افزار از طریق داده ‌ها بهترین پیشنهادات را به شما ارائه می‌ دهد و همچنین در محاسبات هیچگونه اشتباهی وجود ندارد.
با توجه به موارد گفته شده اهمیت استفاده از نرم ‌افزار مدیریت پروژه بسیار بالا می ‌باشد و یک مدیر موفق برای پیشبرد بهتره کارها و ایجاد هماهنگی بین اعضای گروه بدون شک از نرم افزارهای مدیریتی استفاده می کند.

چالش ‌های نرم افزارهای مدیریت پروژه

استفاده از نرم‌ افزار مدیریت پروژه ممکن است، چالش هایی به همراه داشته باشد و تنها راه حل به موفقیت رساندن پروژه داشتن اطلاعات کافی نسبت به نرم ‌افزار می باشد.

رهایی از چالش های مدیریت پروژه

در ادامه قصد داریم تا شما را با این چالش ها آشنا کنیم:

 • چالش‌ های فنی

در مدیریت پروژه چالش های فراوانی وجود دارد، که یکی از مهم ترین آن ها چالش فنی می باشد، که در صورت نداشتن اطلاعات کافی ممکن است، برایتان دردسرساز شود و در مقابل با داشتن دانش فنی به راحتی می توان این چالش را پشت سر گذاشت.

 • یادگیری نرم افزار

یادگیری نرم افزار نیز مانند، سایر آموزش ها دارای پیچیدگی های مخصوص به خود بوده و ممکن است برای مخاطب آسان نباشد.
شما به عنوان مدیر یک پروژه باید به قدر کافی دانش و مهارت لازم را داشته باشید، تا بتوانید به راحتی بر مشکلات احتمالی نرم افزار غلبه کنید و علاوه بر آن با برگزاری جلسات آموزشی برای کارمندان این مهارت را به آن ها نیز انتقال دهید.

 • سازگاری با نرم افزارهای دیگر

از دیگر چالش های مهمی که ممکن است، با آن رو به رو شوید قابلیت سازگاری نرم افزار با دیگر سیستم ها می باشد.
شناخت و انتخاب نرم افزار مناسب بسیار حائز اهمیت است، چرا که در صورت نداشتن اطلاعات لازم در آینده برای همگام سازی نرم افزار خود با دیگر سیستم با مشکل مواجه خواهید شد و ممکن است، هزینه زیادی را برای تعویض سیستم متحمل شوید.

 • مشکلات فنی

وجود مشکلات فنی در نرم افزار انکار ناپذیر است و در برخی از موارد ممکن است، با وجود اطلاعات کافی قادر به رفع مشکل نباشید و در این حالت توصیه می شود، از پشتیبان نرم افزار کمک بگیرید.

 • چالش ‌های سازمانی

چالش های سازمانی یکی دیگر از موانعی است که، احتمال برخورد با آن وجود دارد و شما به عنوان یک مدیر و یا یکی از اعضای تیم باید تسلط کافی بر نرم افزار مدیریت پروژه ساختمانی را داشته باشید.

 • تغییر فرهنگ سازمانی

با توجه به ماهیت اصلی سازمان که در قالب یک جامعه کوچک نمود می کند و مدیریت آن ممکن است، دستخوش تغییر شود.
بدون شک ورود مدیر جدید به سازمان، تغییرات فرهنگی نیز به همراه دارد و این سرآغازی برای به چالش انداختن نرم افزار مدیریت پروژه بوده و ممکن است، برخی از آپشن ها را نیز با اختلال مواجه کند.
در برخی شرایط با اعمال تغییرات فراوان احتمال تغییر روند پروژه بسیار بالا می باشد و گاهی نرم افزار پاسخگوی این نیاز نیست و باید به طور کامل تعویض شود.

 • مقاومت در برابر تغییر

برخی از سازمان ها با وجود ارائه راهکار بسیار اصولی توسط نرم افزار، مقاومت بالایی در برابر تغییر از خود نشان می دهند و این خود یک چالش بزرگ است.
برای به موفقیت رسیدن پروژه و گرفتن نتیجه مطلوب بهترین کار اعتماد به نرم افزار و مدیریت بحران ایجاد شده می باشد.

 • عدم حمایت مدیریت

مدیر به عنوان رکن اصلی پروژه شناخته می شود و تصمیمات نهایی توسط مدیریت اخذ و تثبیت می شوند و در صورت عدم حمایت می تواند، روند پروژه را با خطر مواجه کند.
در صورتیکه مدیر قادر به حمایت از کادر و پروژه خود نباشد، با وجود استفاده از برترین نرم افزارها نیز ممکن است پروژه شکست بخورد.
توجه داشته باشید، که یک مدیر علاوه بر تامین بودجه برای تهیه نرم افزار باید علم استفاده از آن را نیز داشته باشد و برای تمامی کارکنان کلاس های آموزشی لازم را برگزار کند.

 

راهکارهای غلبه بر چالش ‌های پروژه با نرم افزار

چالش ‌های فردی

چالش های فردی در واقع چالش های هستند، که خود فرد با آن ها رو به رو می شود و برای ادامه کار مشکل ساز خواهند بود.
اگر شخص آموزش، کافی برای استفاده از نرم افزار را دریافت نکرده باشد، در مقابل قادر به رفع مشکلات احتمالی نیز نخواهد بود و نه تنها سبب عدم موفقیت خود، بلکه موفقیت پروژه نیز به خطر خواهد انداخت.
در ادامه شما را با دیگر چالش های فردی آشنا خواهیم کرد:

 • فقدان مهارت ‌های مدیریت پروژه

عدم اطلاعات و علم کافی برای استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه می تواند، چالش برانگیز باشد و فرد را با مشکلات متعددی رو به رو کند.
برای استفاده از نرم افزار در وهله اول باید علم آن را دارا باشید و این خود نیازمند آموزش تلاش فراوان است.

 • عدم انگیزه

یکی از مهم ترین موارد در گرفتن نتیجه مطلوب داشتن انگیزه می باشد و در برخی مواقع شخص از انگیزه لازم برای مدیریت پروژه برخوردار نیست و باعث افت کیفیت پروژه می شود.

 • کمبود زمان

برای پیشبرد یک پروژه، زمان بسیار حائز اهمیت است و در صورت نبود وقت کافی برای ارائه یک پروژه، گروه دچار تشنج و ناهماهنگی خواهد شد.
در صورت ایجاد این شرایط نامطلوب، دیگر نمی توان از نرم افزار های مدیریتی انتظار زیادی را داشت، چرا که این چالش به سیستم مرتبط نمی شود و نتیجه بی انضباطی فردی است.

مشکلات و چالش‌ های مختلف در نرم‌ افزار مدیریت پروژه وجود دارد، که به راحتی و با آموزش های اصولی می توان، آن ها را رفع نمود.
در ادامه شما را با چند راهکار اساسی آشنا خواهیم کرد:

 • آموزش مناسب
  برگزاری جلسات آموزشی یکی از مهم ‌ترین راه‌ های غلبه بر چالش‌ های احتمالی می ‌باشد و بهترین مکان برای برگزاری این جلسات در محیط کار است، چرا که افراد گروه شرایط کار را از نزدیک مشاهده می‌ کنند و به راحتی می ‌توانند، در صورت وجود مشکل آن را برطرف کنند.
 • پشتیبانی فنی
  نرم ‌افزارهای مدیریتی بدون شک به یک پشتیبان قوی نیاز دارند، تا در صورت بروز هرگونه مشکل فنی که مدیر قادر به رفع آن نیست، با تخصص و علم لازم آن را در اسرع وقت رفع کند.
  با وجود پشتیبان فنی دیگر دغدغه به خطر افتادن اطلاعات و داده‌ های موجود در نرم ‌افزار به طور کامل از بین می ‌رود.
 • تغییر فرهنگ سازمانی
  همانطور که قبل ‌تر اشاره کردیم، تغییر فرهنگ سازمان یکی از مشکلات اساسی شناخته می ‌شود و برای رفع آن بهتر است، یک باره به سراغ اعمال تغییر نروید، چرا که با آموزش ‌های اصولی و تغییرات ریز در بازه زمانی طولانی تر می ‌توانید، بهترین نتیجه را کسب نمایید و همچنین بهره‌ وری پروژه نیز تا حد قابل توجهی افزایش می یابد.
 • آموزش مهارت‌ های مدیریت پروژه
  موفقیت پروژه در گرو مهارت و آموزش تمامی افراد گروه می‌ باشد و اگر آموزش ‌ها اصولی و درست انجام شده باشند با قطعیت می ‌توان گفت، که پروژه موفقیت آمیز بوده است.

همانطور که می ‌دانید، در راستای پیشبرد پروژه چالش ‌های زیادی وجود دارد که بهتر است، برای رفع آن ها مهارت مدیریت پروژه را به اعضای تیم آموزش دهید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی داشتیم، تا راه‌ های، رهایی از چالش ‌های مدیریت پروژه با نرم افزار را به شما آموزش دهیم، تا بتوانید این بحران‌ ها را به خوبی مدیریت کنید.
نرم‌ افزار های مدیریت برای ایجاد نظم و هماهنگی در پروژه و همچنین بالا بردن درصد موفقیت آن طراحی شده‌ اند.
در صورت داشتن هرگونه سوال می‌ توانید، از طریق پل‌ های ارتباطی مشخص شده با همکاران ما تماس حاصل نمایید و پاسخ سوالات خود را در کوتاه‌ ترین زمان ممکن دریافت کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پیام بگذارید