با قانون 20-80 بیشتر آشنا شوید…

چیزی در مورد قانون20-80 شنیده اید؟ اگر دلتان می خواهد در مورد این قانون بیشتر بدانید و با کاربردها و مزایای آن بیشتر آشنا شوید، تا پایان مقاله با ما همراه بمانید.

تاریخچه

قبل از هر چیز لازم است تا با تاریخچه قانون 20-80 شما را آشنا سازم. این ایده را اولین بار ویلفرد پارتو ( اقتصاددان ایتالیایی) مطرح کرد و  این قانون با نام قانون پارتو نیز شناخته می شود. پارتو براساس دریافت و مشاهدات خود از سرزمین ایتالیا و جمعیت آن، چنین قانونی را پایه ریزی کرد.

این قانون در واقع، به توزیع ناعادلانه ثروت و جمعیت در کشور ایتالیا اشاره دارد. پارتو طبق بررسی ها و مشاهدات خود ز کشور ایتالیا دریافت که 80 درصد سرزمین ایتالیا تنها متعلق به 20 درصد جمعیت این کشور است. او علاوه بر کشور ایتالیا، سایر کشورها را نیز از نظر این موضوع بررسی کرد و به نتایج مشابهی رسید.

کاربردهای قانون20-80

  • امروزه این قانون، به عنوان یک مفهوم و قانون جدید در مدیریت زمان و هم چنین زندگی روزمره به کار می رود.
  • از این قانون می توان در سازمان ها و ارگان های مختلف برای رسیدن به بیشترین بازدهی و تشخیص دارایی های ارزشمند آن استفاده کرد.

سایر کاربردها

شغل و کار

موفقیت در کسب و کار

شما در کار خود نیز می توانید استفاده کنید. مثلا فرض کنید که شما در یک شرکت بازاریابی مشغول به کار هستید. شما با به کارگیری قانون پارتو می توانید به موفقیت های چشم گیری در کار خود دست یابید.

بر طبق اصل پارتو، 80 درصد درآمد یک شرکت، از 20 درصد مشتریان است. شما با استفاده از این قانون می توانید مشتریان خاص و بالقوه خود را شناسایی کنید و ضمن تمرکز بر روی مشتریان خاص خود، با استفاده از این قانون بتوانید مشتریان بیشتری را جلب کنید.

کاربرد قانون پارتو در زندگی روزمره

زندگی روزمره

به عنوان مثال، شما برنامه هایی را بر روی گوشی موبایل خود نصب کرده اید و  احتمالا شما از  20 درصد برنامه های موجود در گوشی موبایل خود ، 80 درصد استفاده را می کنید؛ زیرا به نظرتان این برنامه ها کاربردی تر هستند.

مثال ها در این مورد زیاد هستند. مثلا شما از سوی دوستان خود، بار دیگر به یک مهمانی و یا جشن تولد دعوت شده اید. شما لباس های زیادی را برای پوشیدن دارید و انتخاب های زیادی پیش روی شماست. اما شما معمولا از 20 درصد لباس های خود استفاده می کنید؛ زیرا از آن لباس ها بیشتر خوشتان می آید.

به تناسب اندام برسید!

diet-80-20

تعجب نکنید! شما با استفاده از این قانون در زندگی خود می توانید به اندام ایده آل خود نیز برسید. قانون پارتو در همه جنبه های زندگی شما کاربرد دارد! حتی در رژیم غذایی تان!

طبق این قانون شما می توانید اسم تمام غذاها و خوراکی هایی را که مصرف می کنید بنویسید و در مقابل آن، میزان کالری اش را هم یادداشت کنید. شما بر  اساس این قانون می توانید غذاهای خود را به دو دسته دارای ارزش غذایی بیشتر و ارزش غذایی کم تر دسته بندی کنید و در طول هفته، از آن دسته از غذاهایی بیشتر استفاده کنید که ارزش غذایی بالا و کالری مصرفی کم تری دارند.

شما از این قانون همچنین می توانید در سایر جنبه های زندگی خود نظیر مطالعه کتاب و مجلات، تماشای برنامه های تلویزیونی، وبگردی و… استفاده کنید. در ادامه مقاله به شما مزایای استفاده از این قانون کاربردی را خواهم گفت.

مزایای استفاده از قانون 20-80

1- رسیدن به درآمد بالا در کار

2- افزایش سطح بازدهی و بهره وری

3- آسان تر انجام شدن کارها

4-دستیابی به خلاقیتی بیشتر

5- ایجاد حس رضایت بیشتر در مشتریان

6- کاهش هزینه

از نرم افزار مدیریت پروژه استفاده کنید.

کتاب های مفید و کاربردی در زمینه اصل 20-80

به منظور افزایش دانش شما در زمینه نحوه به کارگیری این قانون در زندگی روزمره کتاب هایی را به شما معرفی خواهم کرد که احتمالا به دردتان می خورد:

1- کتاب اصل 80/20 ؛ زندگی به سبک برنده ها؛ نوشته ریچارد کُچ

2- کتاب کاربرد اصل 80/20 در کسب و کار؛ نوشته ریچارد کچ

کلام آخر

ممنون از همراهان عزیز که مرا تا پایان مقاله همراهی کردید. امیدوارم بتوانید با استفاده مطالب ارائه شده در این مقاله و به کارگیری اصل 20-80 در زندگی خود، به موفقیت های بیشتری برسید و بتوانید بر آرزوهایتان جامه عمل بپوشانید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پیام بگذارید