5 روش برای اندازه گیری ROI (بازگشت سرمایه) نرم افزار مدیریت پروژه

اندازه گیری ROI نرم افزار PM (اندازه گیری ROI (بازگشت سرمایه) نرم افزار مدیریت پروژه) در واقع ارزیابی میزان سودآوری و کارایی این نرم افزار در کمک به سازمان ها برای دستیابی به اهداف پروژه شان است. این کار با مقایسه مزایای حاصل از استفاده از نرم افزار PM با هزینه های مرتبط با آن انجام می شود.

به زبان ساده می توان گفت که، نرخ بازگشت سرمایه میزان سود و یا زیان حاصل شده از سرمایه گذاری، را در ارتباط با هزینه اولیه اندازه گیری می کند.

توجه داشته باشید، که برخی از هزینه های مصرفی دارای نرخ بازگشت نیستند، برای مثال: هزینه تعمیر صندلی یکی از اعضای تیم جزء هزینه های غیر مستقیم محسوب می شود.

در بیشتر موارد ROI برای محاسبه دقیق یک رشد و یا سقوط سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد های بسیار متفاوتی در پروژه دارد.

نحوه محاسبه ROI یا نرخ بازگشت سرمایه

برای محاسبه دقیق ROI میزان سود خالص پروژه را تقسیم بر مجموع هزینه های صورت گرفته کرده و برای بدست آوردن نرخ بازگشت به صورت درصد، عدد حاصل شده را در ۱۰۰ ضرب می کنیم.

برای اینکه در بهتری از نحوه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه داشته باشید، موضوع را با یک مثال ساده توضیح خواهیم داد:

فرض کنید، شما صاحب یک عطر فروشی آنلاین هستید و سود خالص شما در ازای هر مشتری ۴۰ هزار تومان است و با توجه به سود کم و بازار داغ رقابتی شما تصمیم می گیرد، برای جذب مشتری بیشتر در شبکه های مجازی بابت تبلیغات مبلغ ۲ میلیون تومان را هزینه کنید.

حال این تصور را داشته باشید، که درآمد کل شما ۳ میلیون تومان است و با توجه به این مبلغ محاسبه نرخ بازگشت دارایی به صورت زیر انجام می شود:

50= 100*2/(۳-۲)

با ضرب کردن عدد حاصل شده در ۱۰۰ به این نتیجه می رسیم که نرخ بازگشت سرمایه شما در این کسب و کار ۵۰ درصد بوده و این عدد راضی کننده است.

توجه داشته باشید، اگر مبلغ سود شما در ازای هر مشتری ۴۰ هزار تومان باشد، برای هر ۲ میلیون تومانی که برای تبلیغات هزینه می کنید، باید ۷۵ نفر را جذب نماید و در غیر این صورت شما ضرر خواهید کرد.

نحوه بهبود نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

برای داشتن پروژه ای موفق و بهبود نرخ بازگشت سرمایه خود، باید به نکاتی ساده اما بسیار مهمی که ادامه خواهیم گفت، توجه ویژه ای داشته باشید:

  1. افزایش درآمد با اندازه گیری ROI نرم افزار PM

یکی از مهم ترین راه های بالا بردن سود و افزایش سرمایه بدون شک، استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه است و به واسطه آن می توان نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را بهبود بخشید.

با بهره گیری از این روش به راحتی می توان مدیریت دقیقی بر روی هزینه ها داشت و با عملکردی بهتر پروژه را به سمت موفقیت سوق داد.

  1. برای دید بهتر، از داده‌ها استفاده کنید

بررسی داده یک امر کاملا ضروری است و به کمک آن ها می توان، به نیاز مشتری پی برد و در نتیجه رضایت آن را جلب کرد.

توجه کنید، که بدون بررسی داده ها نمی توان استراتژی را تدوین و از داده ها به درستی بهره ببرید و این شما را دچار سردرگمی می کند.

به طور مثال: در یک پروژه ساختمانی در صورت بی توجهی به داده ها، کار با مشکل جدی مواجه خواهد شد و نتیجه ای جز شکست ندارد، به همین علت از نرم افزار مدیریت پروژه ساختمانی برای بالا بردن دقت کار و ایجاد هماهنگی میان اعضای گروه استفاده می کنند.

  1. سرمایه‌ گذاری برای تجزیه ‌و تحلیل ها

همان طور که می دانید، پیگیری درآمد کار آسانی نیست و باید مهارت و استعداد بالایی برای انجام این کار داشته باشید، تا با خطا مواجه نشوید.

استفاده از نرم افزار های مدیریتی می تواند، دقت کار را افزایش و شما را از شر روش های قدیمی راحت کند و به آسانی قادر خواهید، بود اطلاعات مد نظر خود را در کوتاه ترین زمان ممکن بدست آورید.

  1. کاهش هزینه‌ های سربار

برای بهبود وضعیت فعلی پروژه، اولین قدم برآورد کردن هزینه های سربار است و اگر به دنبال بالا رفتن، نرخ بازگشت سرمایه هستید، باید هزینه هایی که هیچ سودی برایتان ندارند را حذف کنید.

  1. بازنگری در انتظارات

وقتی موضوع نرخ بازگشت سرمایه را بیان می کنیم، طبیعتاً هر شخص تفسیر متفاوتی از ROI دارد، برای مثال: سود حاصل شده از یک پژوه ۲ برابر است و از نظر کارفرما بسیار ایده آل می باشد، اما برای شخص دیگر سود کمتر از ۵ درصد، به عنوان یک ROI بد تلقی می شود.

میزان دقت نرخ بازگشت سرمایه

به واسطه اندازه گیری ROI نرم افزار PM می توان یک تصویر روشن از میزان سود یا زیان یک پروژه را داشت و به راحتی به جواب این سوال، که سرمایه گذاری شما تا چه حد موفقیت آمیز بوده می رسید.

توجه داشته باشید، که روش های محاسبه نرخ بازگشت سرمایه به طور تقریبی شما را از وضعیت سرمایه گذاری آگاه می کنند و در کنار این روش ها، توصیه میشود از نرم افزار مدیریت پروژه بهره بگیرد و شانس موفقیت خود را تا حد قابل توجهی بالا ببرید.

کلام پایانی

یکی از مهم ترین روش های محاسبه سود و زیان، روش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) می باشد و این نرخ به ما می گوید، در ازای هزینه های پرداختی، میزان سود حاصل شده چقدر است.

البته ROI تنها در سخت ساخت و ساز کاربرد ندارد و در کمپین های تبلیغاتی آنلاین و همچین دیگر کسب و کار ها استفاده فراوانی از آن می شود.

در بالا توضیح کاملی از نرخ بازگشت سرمایه و خصوصیات آن ارائه کردیم و هدف، سایت مپسان تنها بالا بردن آگاهی شما در این زمینه می باشد و اولویت ما همواره خدمت رسانی به شماست.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پیام بگذارید