اهمیت منابع انسانی در مدیریت پروژه

منابع انسانی یکی از مهم ترین منابع  هر سازمان و شرکتی برای مدیریت پروژه است و یک شرکت هر چه از نیروهای متخصص، کار آزموده و خلاق بیشتری در مجموعه خود استفاده کند، می تواند به رشد و موفقیت چشمگیری در میان سایر رقبای شرکتی و سازمانی برسد. در این مقاله به بررسی اهمیت منابع انسانی در مدیریت پروژه خواهیم پرداخت.

منابع انسانی

از این اصطلاح برای اولین بار در سال 1960 استفاده شد و  با توجه به اهمیتی که نیروی انسانی می توانست در رشد سازمان ها و شرکت ها ایفا کند، توانست توجه بسیاری از مدیران را به خود جلب نماید. علاوه بر سایر منابع مورد نیاز پروژه، منابع انسانی یکی از اساسی ترین منابع مورد نیاز شرکت است که نقش عمده ای در تحقق اهداف شرکت ایفا خواهد کرد. منظور از منابع انسانی افرادی است که در سمت های شغلی مختلف در بخش های گوناگون سازمان برای پیشبرد اهداف سازمانی و  پروژه ای مشغول به کار هستند.

اهمیت منابع انسانی در مدیریت پروژه

با  اطلاع از اهمیت نیروی انسانی در پیشبرد اهداف انواع پروژه ها و مدیریت صحیح منابع انسانی می توانید به طور قابل ملاحظه ای شرکت خود را ارتقا داده و در میان رقبای سرسخت خود حرفی برای گفتن داشته باشید؛ مخصوصا اگر از نیروی انسای خلاق در مجموعه خود استفاده کرده باشید.

استفاده از نیروی انسانی خلاق و متخصص به عنوان اعضای تیم پروژه می تواند به شما در مدیریت ریسک ها و چالش های موجود در پروژه، کنترل پروژه به نحو موثر، مدیریت هزینه، دستیابی به اهداف استراتژیک و… کمک کند.

 

منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی

برای بهره بردن از از نقش و تاثیر مهم نیروی انسانی در شرکت خود باید بر اصول مدیریت منابع انسانی واقف باشید که عبارتند از:

داشتن ارتباطات صحیح با نیروی انسانی و مهارت مدیریت ارتباطات

اهمیت مدیریت ارتباطات بر هر هیچ از مدیران پروژه پوشیده نیست؛ شما به عنوان یک مدیر پروژه باید بتوانید مدیریت اعضای تیم پروژه ای را که هدایت آن از سوی کارفرما به شما سپرده شده است داشته باشید و تلاش کید تا برای پیشبرد بهتر پروژه، سعی کنید که با استفاده از روش های نوین مدیریت پروژه، با افراد تیم خود ارتباط موثری برقرار کنید؛ زیرا ارتباط ضعیف راه به جایی نخواهد برد و شما را در مدیریت پروژه یقینا دچار مشکل خواهد کرد.

آموزش نیروی انسانی

برای بهره بردن از اهمیت نیروی انسانی و نقش مهمی که می تواند در پیشرفت و موفقیت پروژه های شرکتی و سازمانی داشته باشد لازم است که آموزش های لازم و مورد نیاز اعضای پروژه خود را بر اساس اهداف شرکتی داشته باشید.

به طور مثال، اگر شرکت با استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه های مخصوص برای پیشبرد پروژه مد نظر استفاده می کند، یکی از وظایف مدیریت منایع انسانی شرکت این است که به اعضای پروژه در رابطه با نرم افزار مورد استفاده برای اجرای پروژه آموزش دهد.

استفاده از نیروی خلاق

همان طور که در سطرهای بالایی نیز به آن اشاره کردیم، استفاده از نیروی انسانی خلاق بسیار می تواند در رشد و پیشرفت شرکت و اهداف پروژه ای آن نقش تاثیرگذار و مثبتی داشته باشد و شما را از رقبایتان متمایز سازد.

یکی از اصول مدیریت مدرن نیز استفاده از نیروی خلاق و همچنین دادن فرصت به نیروهای انسانی خلاق برای رشد و شکوفایی خلاقیت شان است که می تواند نقش و اهمیت ویژه ای در حل و مدیریت انواع چالش ها و ریسک های پیش روی پروژه داشته باشد.

وظایف مدیر منابع انسانی

در این بخش از مقاله می خواهیم به وظایف مدیر منابع انسانی و  نقش آن در پیشبرد بهتر اهداف سازمان اشاره ای داشته باشیم. قبل از پرداختن به وظایف مدیر منابع انسانی باید به این موضوع نیز اشاره داشته باشیم که مدیر منابع انسانی باید باید به نقش و اهمیت وجود نیروی انسانی در سازمان آگاه باشد.

وظایف مدیریت منابع انسانی عبارتند از:

  • مدیر منابع انسانی با توجه به اهداف سازمانی باید بتواند آن دسته از نیروهایی را به کار بگیرد که در ارتباط با نوع پروژه ای که قرار است انجام آن به این افراد سپرده شود، تخصص و تجربه کافی را داشته باشند.
  • ارائه حقوق و مزایای کافی به کارکنان وظیفه شناس
  • افزایش اثربخشی سازمانی و شرکتی و بهره گیری بهتر از نیروی انسانی با مشخص کردن وظایف سازمانی و موقعیت های شغلی
  • طراحی سیستم ارزیابی عملکرد به منظور افزایش و حفظ انگیزه کارکنان
  • ارتقای شغلی اعضای شرکت

سخن آخر

در این مقاله با اهمیت منابع انسانی در مدیریت پروژه و سایر مطالب مرتبط آشنا شدید. نیروی انسانی یکی از عناصر و منابع کلیدی شرکت برای موفقیت پیش رفتن پروژه ها و اهداف سازمانی است؛ پس چه بهتر است که با استخدام نیروهای انسانی خلاق و با انگیزه و متخصص، در میان رقبا سری از سرها دربیاورید و نام شرکت خود را بر سر زبان ها بیندازید.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پیام بگذارید