تکنیک پومودورو در مدیریت زمان

آیا کلمه ای به نام تکنیک پومودورو را شنیده اید و با آن آشنایی دارید؟ اگر دلتان می خواهد با این روش بیشتر آشنا شده و از آن در مدیریت زمان استفاده کنید، با ما همراه بمانید.

تکنیک پومودورو ، از معنی کلمه گوجه فرنگی در زبان ایتالیایی گرفته شده است و  آن را با نام تکنیک گوجه فرنگی نیز می شناسند. تکنیک پومودورو ، یکی از روش ها و تکنیک های مدیریت زمان است. با استفاده از این روش، شما بهتر می توانید زمان خود را مدیریت کرده و کارهای خود را با بازدهی بالاتری انجام دهید.

تاریخچه تکنیک پومودورو

تاریخچه

این روش، توسط فردی به نام فرانچسکو سیریلیو ابداع گردیده است. قدمت این تکنیک و زمان اختراع آن به سال1990 بازمی گردد. این فرد در هنگام پخت و پز غذا، از یک تایمر به شکل گوجه فرنگی استفاده می کرده و این فکر به سرش می زند که از این روش و تکنیک مدیریت زمان، در سایر کارها نیز استفاده کند. از آن زمان به بعد، استفاده از این تکنیک برای مدیریت زمان، در میان مردم رایج می شود.

روش تکنیک پومودورو

  • از یک تایمر استفاده کرده و زمان خود را تنظیم کنید.
  • در مرحله بعد، تایمر خود را روی نیم ساعت و یا چهل دقیقه تنظیم کنید؛ توجه داشته باشید که در حین انجام کار، نباید چیز دیگری فکر شما را به خود مشغول کند.
  • بعد از آن که تایمرتان زنگ خورد، پنج دقیقه به خود استراحت دهید. شما در این مدت زمان می توانید استراحت کنید، ورزش کنید، کلیپ های شاد ببینید، آب بخورید، کمی قدم بزنید و یا به مشغولیت فکری تان بپردازید.
  • این مراحل را سه الی چهار بار تکرار کرده و در مرحله بعد،  تایمر خود را طوری تنظیم کنید که زمان بیشتری به استراحت خود اختصاص دهید.

اصول و ویژگی ها

1- همگامی و هماهنگی با زمان: می خواهد این نکته اساس را به ما بگوید که به جای عجله خرج دادن در کارها، بهتر است همگام و هماهنگ با زمان پیش رویم و به جای آن که سعی کنیم از زمان جلو بزنیم و از گذر سریع زمان ناراحت باشیم، خود را با آن وقف داده و با آرامش بیشتری به انجام کارهایمان بپردازیم.

2- جلوگیری از حواس پرتی: چیزهای زیادی می تواند حواس ما را پرت کند؛ مثل تماس تلفنی، پیام های تلگرام و اینستاگرام و… با استفاده از تکنیک پومودورو خواهید توانست بر حواس پرتی های خود غلبه کرده و  کارهایتان را بهتر انجام دهید.

3- ایجاد تعادل: تکنیک پومودورو به شما می آموزد که چگونه میان کار روزمره و زندگی شخصی خود تعادل ایجاد کنیم و در عین آن که برای کارهای خود برنامه ریزی می کنیم، وقتی را هم به معاشرت با خانواده، دوستان و آشنایان و لذت بردن از اوقات فراغت اختصاص دهیم.

4- جلوگیری از خستگی مفرط: یک اصل اساسی و یکی از مهم ترین ویژگی های پومودورو است که با استفاده از آن می توانید برای زمان استراحت خود نیز برنامه ریزی کرده و کمی خستگی در کنید!

مزایای استفاده از  تکنیک پومودورو

  • تمرکزتان در حین انجام کار بالاتر می رود.
  • با استفاده از این روش، بازدهی کارتان بالاتر می رود و می توانید بدون آن که احساس خستگی کنید، به کارهای خود نیز برسید.
  • سلامتی جسم و روحتان را تضمین می کند
  • بالا رفتن اعتماد به نفس و انگیزه
  • شما با استفاده از این تکنیک یاد می گیرید که چگونه مشغولیت های فکری خود را مدیریت کنید.
  • این کار همچنین به شما نشان خواهد که زمان چقدر با ارزش است و مدیریت درست آن می تواند شما را به خواسته هایتان برساند.

رتبه یک کنکور شوید!

تکنیک پومودورو برای درس خواندن

تکنیک پومودورو نه تنها برای مدیریت زمان در حین انجام کار، کاربردی است ؛ بلکه به درس خواندن بهتر شما نیز می تواند کمک کند.

اگر احیانا فردی پشت کنکوری باشید و برای برنامه ریزی درسی تان به مشاور تحصیلی مراجعه کرده باشید، با این روش تا حدودی آشنا هستید. مشاوران تحصیلی هم به شما توصیه می کنند که بعد از هر نیم ساعت، تایمر بگذارید و به خودتان کمی استراحت دهید تا بازدهی و کیفیت درس خواندنتان بهتر شود.

برخلاف تصور برخی افراد که فکر می کنند که باید بدون وقفه و استراحت، درس خواند تا رتبه اول کنکور شد و یا بهترین نمره را کسب کرد، این روش کاملا اشتباه است و نه تنها تاثیر مطلوبی بر روی کیفیت درس خواندن شما ندارد، بلکه کیفیت درس خواندن شما را پایین می آورد و خستگی مفرطی که در حین درس خواندن پیدا می کنید باعث می شود آن طور که باید بر روی درس هایتان تمرکز نداشته باشید.

پس به حرف مشاور تحصیلی تان گوش کنید! و با استفاده از این روش، موفقیت های بیشتری را برای خود رقم بزنید.

نرم افزار مدیریت پروژه؛ روشی عالی برای مدیریت بهتر زمان

با استفاده از نرم افزارهای مدیریت پروژه می توانید پروژه ها و زمان کاری تان را بهتر مدیریت کرده و به کامیابی بیشتری برسید.

کلام پایانی…

ممنون که تا پایان مقاله با مپسان همراه بودید. امیدوارم مقاله برایتان مفید واقع شده باشد و با استفاده عملی و کاربردی آن در زندگی خود بتوانید قله های موفقیت و پیروزی را یکی پس از دیگری طی کرده و به سرانجام مقصود خود نائل شوید.

مطالب مرتبط:

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

پیام بگذارید